Jak uszczelnić drzwi balkonowe? Skuteczne porady i wskazówki eksperta

Wyjście na balkon pełni ważną funkcję w każdym domu wyposażonym w ten element architektoniczny. Uszczelnianie drzwi balkonowych m.in. przy podłodze na etapie montażu lub w trakcie użytkowania jest procesem, który znacznie podniesie komfort ich eksploatacji. Dowiedz się, jak prawidłowo uszczelnić próg drzwi balkonowych oraz ich górę, dół i boki, aby zapewnić właściwą izolację, energooszczędność i komfort w swoim domu.

Dlaczego drzwi balkonowe muszą być szczelne?

Przejście stanowiące połączenie pomiędzy wnętrzem budynku a jego zewnętrzną częścią ma kluczowe znaczenie dla izolacji termicznej pomieszczeń. Musi więc być szczelne, prawidłowo zamocowane i odporne na intensywną eksploatację. Wszelkiego rodzaju nieszczelności przy podłodze, w progach oraz po obwodzie mogą powodować utratę ciepła z wnętrza domu w okresie zimowym. Skutkuje to większym zużyciem energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń, co prowadzi do wyższych rachunków za energię.

Równie ważny co efektywność energetyczna jest komfort akustyczny. Nieszczelne drzwi balkonowe będą jednym z tych miejsc, przez które do budynku może przedostawać się hałas z zewnątrz. Dzięki odpowiedniej metodzie uszczelniania skutecznie poprawisz akustykę całego domu.

Właściwa izolacja to także lepsza ochrona przed wilgocią, szczególnie podczas deszczowych dni. Jeśli drzwi balkonowe przy podłodze lub w innym miejscu okażą się nieszczelne, para wodna będzie przedostawać się do wnętrza, prowadząc do rozwoju pleśni i grzybów, wyziębiania pomieszczeń, a nawet potencjalnych uszkodzeń konstrukcji budynku.

Jak uszczelnić próg drzwi balkonowych?

Jednym z kluczowych etapów uszczelniania przejścia na balkon lub taras jest zadbanie o odpowiednią izolację progu oraz przestrzeni przy podłodze. Błędem w przypadku mocowania tego rodzaju stolarki jest – typowe dla instalacji okien – osadzanie ościeżnicy na klinach, a następnie wypełnianie wolnej przestrzeni pianą montażową. Materiał ten może nie zapewniać wystarczająco szczelnej izolacji dołu, co będzie skutkować powstawaniem mostków termicznych. Pianka nie jest również polecanym rozwiązaniem z uwagi na niską elastyczność – takie wypełnienie może szybko się skruszyć.

Jeśli zastanawiasz się, jak uszczelnić dół drzwi balkonowych, musisz zastosować w progu materiał łączący odpowiednie parametry cieplne z wysoką odpornością na dynamiczne obciążenia.

Przykładem takiego rozwiązania są cieszące się coraz większą popularnością podwaliny z klinarytu. To specjalny materiał termoizolacyjny o dużej elastyczności, który doskonale dopasowuje się do nierówności podłogi i chroni dół drzwi przed stratami ciepła oraz wilgocią. Wykonany z niego podkład montuje się pod progiem drzwi balkonowych, a jego instalacja jest stosunkowo prosta. Jeśli masz podstawowe umiejętności z zakresu budowlanki, możesz z powodzeniem wykonać ją samodzielnie.

Dobór i prawidłowy montaż uszczelek wokół drzwi

Jeśli nie chcesz przejmować się wysokimi rachunkami za ogrzewanie ani wilgocią w pomieszczeniach, musisz nie tylko wiedzieć, jak uszczelnić próg drzwi balkonowych, ale też jak zabezpieczyć całą przestrzeń styku skrzydła z ościeżnicą. Krokiem, którego nie możesz pominąć, jest dobór i montaż odpowiednich uszczelek. Te mogą być wykonane z gumy, silikonu lub innych elastycznych materiałów.

Przed zakupem upewnij się, że wybierasz elementy o odpowiednich rozmiarach i właściwościach termicznych, które będą pasowały do typu Twojej stolarki. Podczas montażu na nieszczelnych drzwiach balkonowych szczególną uwagę zwracaj na dokładne doleganie uszczelnienia do ramy, zarówno na bocznych krawędziach oraz na górze, jak i w progu oraz przy podłodze.

Zastosowanie materiałów do uszczelnienia

Możesz również sięgnąć po odpowiednie materiały uszczelniające, które skutecznie zabezpieczą wyjście na taras przed powstawaniem mostków termicznych, przenikaniem hałasu czy wilgocią. Folie w płynie i farby przeciwwilgociowe to produkty, które doskonale sprawdzą się przy uszczelnianiu drzwi balkonowych od dołu, tworząc dodatkową warstwę ochronną. Są wydajne, łatwe w użyciu i zapewniają trwałą ochronę, a dzięki swoim estetycznym właściwościom będą pasowały do każdej aranżacji.

Pamiętaj o prawidłowej regulacji drzwi balkonowych!

Ostatnim ważnym krokiem do zachowania optymalnej szczelności jest ich prawidłowa regulacja, dostosowana do zmieniających się pór roku. Zachowując odpowiednie ustawienia drzwi balkonowych latem i zimą:

  • zredukujesz straty ciepła w sezonie grzewczym,

  • unikniesz nieprzyjemnego uczucia chłodu od podłogi i ramy,

  • zapewnisz optymalną wentylację wnętrz latem,

  • ograniczysz ryzyko przegrzewania się pomieszczeń,

  • zadbasz o właściwą wymianę powietrza, zapobiegając rozwojowi pleśni i grzybów.

Aby mieć pewność, że skrzydło właściwie przylega do ościeżnicy, przeprowadź prosty test, wkładając arkusz papieru pomiędzy otwarte drzwi a framugę. Jeśli po zamknięciu kartki nie da się wyjąć, to znak, że uszczelnianie oraz regulacja zostały wykonane prawidłowo!

Kiedy warto skorzystać z pomocy ekspertów?

Jeśli pomimo prawidłowego wykonania wszystkich opisanych w tym poradniku prac problem nieszczelności skrzydła drzwiowego nie zniknął, sprawa może wymagać interwencji fachowców. Szczególnie w przypadku starszych modeli drzwi balkonowych, których właściwości termoizolacyjne uległy pogorszeniu na skutek wieloletniej eksploatacji, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Wymiana uszczelek czy odpowiednia regulacja to zaledwie niektóre z wielu możliwości rozwiązania problemu, dzięki którym unikniesz konieczności wymiany skrzydeł i ościeżnic na nowe.

LevelUp – Twoje wsparcie w prawidłowym uszczelnieniu drzwi balkonowych

Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy w zakresie uszczelnień i regulacji, sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z usług LevelUp. Jako doświadczona firma, specjalizująca się w naprawach oraz konserwacji systemów okiennych i drzwiowych, z przyjemnością wykonamy wszystkie niezbędne prace, by przywrócić odpowiednie parametry termoizolacyjne oraz akustyczne Twojej stolarki. Jeśli nie wiesz, jak uszczelnić drzwi balkonowe przy podłodze lub po prostu wolisz zaufać specjalistom, jesteśmy do Twoich usług na terenie Warszawy i okolic.