Jak wymienic zawias w drzwiach balkonowych

Awarie i usterki w mieszkaniu to normalna rzecz. Każdy produkt ma ograniczoną żywotność, więc trzeba liczyć się z tym, że z czasem przestanie on prawidłowo działać. Na szczęście większość uszkodzeń można samodzielnie naprawić. Należą do nich również wyrobione czy złamane zawiasy do drzwi balkonowych. Nie trzeba dysponować wyjątkową sprawnością manualną, choć w sytuacji, gdy nie czujemy się pewnie z tego typu pracami, z pewnością warto wezwać specjalistę. Jak wymienić zawias w drzwiach balkonowych?

Za co odpowiada zawias do drzwi balkonowych? Jak go wybrać?

Jest to element okucia, który odpowiada za połączenie drzwi z ramą i umożliwia ich otwieranie lub zamykanie. Żeby móc samodzielnie wymienić zawias do drzwi balkonowych, należy najpierw dobrze wybrać zamiennik tego zepsutego. Chodzi o to, by pasował on do skrzydła i profilu. Najważniejszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest szerokość ramy. Na rynku dostępne są zawiasy do drzwi balkonowych o szerokim lub wąskim profilu.

Istotna jest też spoina. Jeśli skrzydło nie ma zbyt obszernej powierzchni, należy wybrać zawias do drzwi balkonowych z tzw. podszewką. Na koniec trzeba zastanowić się nad wytrzymałością pętli. W przypadku szerokiego profilu konieczny będzie model z pętlą, która znosi obciążenie do 160 kg, a gdy jest on wąski, wystarczy wariant z udźwigiem do 80 kg.

Dobrze jest szukać podobnych zawiasów do tych, które mieliśmy, żeby uniknąć konieczności wiercenia nowych dziur. Na szczęście nie trzeba dobrze znać się na tych elementach. Wystarczy powiedzieć sprzedawcy, do jakiego skrzydła potrzebne są zawiasy, podać wymiary naszej konstrukcji, a ten bez trudu wybierze odpowiedni dla nas produkt.

Jak wymienić zawias w drzwiach balkonowych samodzielnie?

Pierwszym krokiem jest demontaż elementów dekoracyjnych zawiasu, czyli maskownic. Dalej, w górnej części zawiasu przystawiamy śrubokręt, który opieramy o oś, po czym wybijamy ją stuknięciami młotkiem. Kiedy ośka wysunie się, należy ją wyjąć energicznym pociągnięciem kombinerkami. Rozłożony zawias należy teraz odkręcić od drzwi i profilu.

Instalacja nowych zawiasów do drzwi balkonowych przebiega podobnie do demontażu starych, tylko w odwrotnej kolejności. Najpierw zamontujesz zatem zawias do drzwi i włożysz oś, po czym przykręcisz konstrukcję do ramy. Na samym końcu należy nasmarować zawias, by nie skrzypiał i założyć maskownicę. Najprawdopodobniej konieczne będzie wyregulowanie drzwi. Dokonuje się tego za pomocą specjalnego pokrętła. Jeśli nie radzisz sobie, wezwij specjalistów, którzy szybko uporają się z problemem.

Pomoc fachowców

Zawias w drzwiach balkonowych musi być nie tylko pewnie i stabilnie zamocowany, ale również odpowiednio wyregulowany. Tylko wtedy drzwi będą się swobodnie otwierały i zamykały. Jeśli konstrukcja działa bez zarzutu, nie jest to trudne zadanie. Jeżeli jednak drzwi mają już swoje lata, samodzielne wykonanie pracy może być skomplikowane. Dlatego dobrze jest zamówić usługę u specjalistów. Zyskasz wtedy gwarancję, że wszystko zostanie zrobione prawidłowo, a skrzydło nie będzie obwieszone. Niewłaściwy montaż zawiasów może przyczynić się bowiem do szybkiego uszkodzenia całej konstrukcji.

Jakie zawiasy do drzwi balkonowych kupować?

Zdecydowanie polecamy korzystanie z markowych i solidnych produktów, które zapewnią wieloletnią wytrzymałość. Najlepiej jest kupić produkt ze stali antykorozyjnej lub aluminiowy odpowiednik. Im solidniejszy model, tym bardziej swobodnie będą się otwierały i zamykały drzwi. Dlatego nie warto oszczędzać. Jest to inwestycja na lata. Profesjonalny zawias do drzwi balkonowych oszczędzi nam częstej wymiany czy konserwacji.