Rysy na szybie okiennej – 7 skutecznych sposoby jak je usunąć.

Promienie słońca zaglądające do domu, przyjemny widok oraz naturalne oświetlenie to elementy, które sprawiają, że nasze wnętrza stają się przytulne i przyjemne. Niestety, rysy na szybach okiennych mogą skutecznie psuć atmosferę, tworząc nie tylko problem estetyczny, ale także wpływając na funkcjonalność stolarki. Jeśli martwisz się porysowanymi oknami, ten poradnik jest dla Ciebie – poznaj 7 skutecznych sposobów, i dowiedz się, czym usunąć zarysowania, by przywrócić naturalny blask oraz idealnie gładką powierzchnię przeszkleń.

Rysy na oknach – skąd się biorą?

Nieestetyczne, a zarazem obniżające trwałość i pogarszające termiczne właściwości pakietów szybowych zarysowania mogą być powodowane rozmaitymi czynnikami. Do najczęstszych przyczyn, które odpowiadają za rysy na oknie, należą:

  • drgania szyb – występujące m.in. podczas otwierania i zamykania okien, ruchu pojazdów, wibracji lub używania ciężkiego sprzętu,
  • niewłaściwe czyszczenie – mycie przy użyciu ostrych lub szorstkich szczotek bądź gąbek również może doprowadzić do powstania rys, które trudno usunąć,
  • mechaniczne uszkodzenia – porysowana szyba w oknie może być rezultatem uderzenia twardym przedmiotem, uszkodzenia w trakcie montażu lub kolizji z udziałem ptaków.

Rysy na szybie: czym usunąć? 7 sprawdzonych sposobów

Jeśli Twoje okna uległy zarysowaniu na skutek jednego z trzech powyższych zjawisk lub ze względu na dowolny, inny czynnik, zachowaj spokój. W zdecydowanej większości przypadków nie trzeba będzie wymieniać całego pakietu, ponieważ istnieje wiele pomysłów na to, jak usunąć rysy na szybie okiennej. Czym rozwiązać ten uciążliwy problem i kiedy konieczne może być wezwanie fachowca? Poniżej znajdziesz 7 sprawdzonych podpowiedzi.

1. Pasta do zębów na rysy okienne

Pasta do zębów to najpopularniejszy sposób na pozbywanie się zarysowań. Nakładając jej niewielką ilość na miękką szmatkę i delikatnie pocierając, możesz usunąć rysy z powierzchni szyby okiennej. Pamiętaj, by po kilku minutach spłukać szkło czystą wodą.

2. Porysowana szyba? Użyj sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to kolejny domowy sposób na przywracanie oknom ich naturalnego blasku. Wymieszaj sodę z wodą w proporcji 1:1, aby uzyskać pastę. Następnie nałóż ją na szmatkę i wetrzyj w porysowaną szybę, by pozbyć się nieestetycznych śladów. Po wszystkim umyj okno.

3. Pasta polerska do szkła – sposób na porysowane na okna

Pasty polerskie to sprawdzona metoda na to, jak usunąć rysy na szybie okiennej. Po dokładnym umyciu porysowanego okna możesz je wypolerować przy użyciu pasty nałożonej na filc, wykonując delikatne, ostrożne ruchy. Wybierając produkt z dodatkiem środka nabłyszczającego, zapewnisz swoim przeszkleniom efektowny blask.

4. Rysy na szybie: lakier do paznokci może pomóc

Bezbarwny lakier do paznokci to kolejny środek, który może okazać się pomocny w walce z zarysowaniami. Z jego pomocą skutecznie zamaskujesz rysy na szybie, choć sam preparat nie ma właściwości, które pozwalałyby je trwale usunąć. Możesz natomiast używać lakieru bez obaw o strukturę szkła, gdyż jest on w pełni bezpieczny dla montowanych w oknach pakietów szybowych.

5. Wełna stalowa, czyli jak profesjonalnie usunąć zarysowania

Rozwiązaniem stosowanym przez profesjonalistów do polerowania zarysowanego szkliwa jest użycie wełny stalowej. Przed rozpoczęciem pracy dokładnie umyj, odtłuszcz i osusz porysowaną powierzchnię okna. Aby usunąć rysy, pocieraj wełną po szybie przez minimum kilka minut. Pamiętaj, by wybierać produkty o jak najdrobniejszym włosiu, by nie uszkodzić szklanej tafli.

6. Głębokie rysy na oknie? Tarcza do szlifowania przyjdzie z pomocą

Szlifowanie to proces, który należy zastosować, by usunąć głębokie uszkodzenia. W tym celu stosuje się specjalne tarcze, pady oraz filce polerskie, współpracujące np. ze szlifierką kątową lub wkrętarką. Pamiętaj, by Twoje ruchy były płynne, a obroty elektronarzędzia dostosowane do rodzaju i grubości szyby okiennej. Dopiero po wyszlifowaniu porysowanej powierzchni, możesz wykonać polerowanie okna.

7. Wymiana szyby – kiedy inne rozwiązania zawodzą

Jeśli rysy na powierzchni są bardzo głębokie lub rozległe, powyższe metody mogą okazać się bezskuteczne. Wówczas jedynym sposobem na to, jak usunąć rysy na szybie będzie wymiana pakietu na nowy.

Jak usunąć rysy – przydatne wskazówki

Aby zwiększyć swoje szanse w walce z porysowanymi oknami, koniecznie zastosuj się do kilku poniższych porad.

  1. Niezależnie od wybranej metody, przed rozpoczęciem usuwania zarysowań zawsze należy dokładnie oczyścić szybę.
  2. W trakcie polerowania lub szlifowania nie wykonuj gwałtownych ruchów ani nie wywieraj silnego nacisku na szkło, by nie doprowadzić do jego pęknięcia.
  3. Jeśli uszkodzenia są głębokie, konieczne może okazać się nawet kilkukrotne powtórzenie zabiegów, by usunąć zarysowania.

Porysowana szyba w oknie – jak do tego nie dopuścić?

Aby stolarka okienna służyła przez długi czas i nie powstawały na niej rysy, należy o nią odpowiednio dbać. Przede wszystkim używaj miękkich ściereczek do czyszczenia – twarde akcesoria mogą zarysować powierzchnię. Nie stosuj również żadnych ostrych przedmiotów np. skrobaczek, które mogą łatwo zarysować powierzchnię. Pamiętaj, że tylko regularne czyszczenie szyb okiennych pomaga usunąć z nich zanieczyszczenia, które z czasem mogą powodować zarysowania. Używaj specjalnych detergentów do czyszczenia okien. Środki te są delikatne dla szklanych powierzchni i pomagają bezpiecznie usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia.

Poniżej znajdziesz jeszcze kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci ograniczyć ryzyko zarysowań w trakcie codziennego użytkowania:

  • ostrożnie otwieraj i zamykaj skrzydła okienne. Nagłe ruchy mogą sprzyjać powstawaniu uszkodzeń,
  • podczas prac remontowych dokładnie zabezpiecz okna przed przypadkowymi uderzeniami lub zabrudzeniem,
  • jeśli na szybie jest kurz, przed myciem usuń go za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza.

Porysowana szyba okienna – kiedy warto wezwać fachowców?

Istnieją różne sposoby na to, by usunąć rysy z powierzchni okien. Domowe metody najlepiej sprawdzają się w przypadku delikatnych i mało rozległych usterek. Jeśli uszkodzenie ma poważniejszy charakter, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług specjalistów, w zakresie renowacji stolarki okiennej. Fachowcy nie tylko profesjonalnie ocenią skalę zniszczenia szyby, ale także dopasują metody naprawy porysowanej powierzchni, a w razie konieczności, dokonają bezpiecznej wymiany pakietu szybowego na nowy.