Wentylacja grawitacyjna nie zawsze spełnia swoje zadania w sposób wystarczająco efektywny. Rozwiązaniem, które wspiera system wymiany powietrza w domach i mieszkaniach, jest montaż nawiewników okiennych. Poznaj ich podstawowe rodzaje, sprawdź, gdzie montuje się tego rodzaju elementy i jak prawidłowo zamontować wywietrzniki bez wiercenia w ramach okien.
Najprostsza definicja wywietrzników opisuje je jako niewielkich rozmiarów urządzenia, których podstawowym zadaniem jest dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń oraz regulacja jego strumienia. Nawiewniki okienne mogą między sobą różnić się budową, w zależności od rodzaju rozwiązania wybranego do montażu. Ich konstrukcja jest prosta, a wielką zaletą jest fakt, że można zamontować je na dowolnym etapie użytkowania okien. Standardowym sposobem instalacji wywietrznika jest wiercenie w ramie okiennej, jednak zakładanie niektórych modeli można przeprowadzić w sposób mniej inwazyjny.
Metoda działania nawiewników do okien jest stosunkowo prosta. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na montaż modelu sterowanego ręcznie, postawisz na wywietrznik okienny ciśnieniowy czy higrosterowany, działanie każdego z nich będzie podobne. Sprowadza się ono do otwarcia przesłony w celu dostarczenia do pomieszczeń strumienia świeżego powietrza. Czynnikami, które decydują o tym, kiedy otwarta zostaje przepustnica, mogą być m.in. ciśnienie – w przypadku wywietrzników ciśnieniowych lub wilgotność powietrza, jak w nawiewnikach higrosterowanych. Dzięki temu do wnętrza budynku dopływa świeże powietrze, które:
Na rynku dostępne są różne typy wywietrzników do okien, a sposób ich działania oraz montaż zależą od wybranego rodzaju. Do najpopularniejszych nawiewników okiennych z całą pewnością należą modele:
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytania o to, jak zamontować nawiewniki okienne i czy wiercenie w ościeżnicach bądź ramach jest koniecznie, warto kilka słów poświecić ich lokalizacji. Z reguły montuje się je w górnej części okna, w ościeżnicy albo w profilu skrzydła. Najczęściej wybierane jest miejsce na wysokości około 2 metrów od podłogi. Liczba i rozmieszczenie wywietrzników powinny zostać precyzyjnie dopasowane do charakterystyki pomieszczenia oraz wymaganych parametrów wymiany powietrza, dlatego ich założenie najlepiej zlecić fachowcom. Gdzie montuje się nawiewniki do okien w obrębie domu?
Instalacja pojedynczego wywietrznika to czynność trwająca około pół godziny. Kluczowym aspektem jest to, by zamontować nawiewnik w górnej części okna tak, aby dysza znajdowała się przy suficie, tam, gdzie powietrze jest najcieplejsze. Założony element nie może przeszkadzać w otwieraniu skrzydła. Z tego powodu zaleca się instalację na środku lub z przesunięciem w kierunku klamki.
Kluczowe dla poprawnego montażu jest wiercenie otworów, niewidocznych na pierwszy rzut oka. W przypadku okien PVC otwory te powinny znajdować się w obu przylgach okiennych. W przypadku stolarki drewnianej można wykonać otwory tylko na skrzydle bądź wyłącznie na ościeżnicy. W trakcie wiercenia pamiętaj, by wykonane otwory były zgodne z zaleceniami producenta nawiewników, tj. miały odpowiedni kształt i wielkość dostosowane do konkretnego typu wywietrznika do okna, aby zapewnić ich właściwe działanie.
Alternatywą dla tradycyjnego montażu jest wybór rozwiązań bezinwazyjnych, które nie wymagają żadnej ingerencji w ościeżnicę bądź ramę. Nawiewniki okienne bez wiercenia i frezowania są zintegrowane z oknami, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływają na zmianę parametrów samej stolarki.
Opisane w tym artykule nawiewniki okienne to proste urządzenia, które mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia i komfortu życia. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że montaż wywietrzników na oknach wykonany został zgodnie z normami i standardami jakości, zgłoś się do nas i zleć instalację ekspertom z wieloletnim doświadczeniem.