Okno plastikowe nie chce się zamknac

Nowoczesne okna w ramach z tworzyw sztucznych mają za zadanie lepiej chronić pomieszczenie przed wyziębieniem. Jeśli jednak przestają się wygodnie domykać, prawdopodobnie także nie utrzymują odpowiedniej szczelności. Co zrobić, jeśli okno nie chce się zamknąć? Jak zdiagnozować problem i czy warto próbować samodzielnych napraw przed wezwaniem profesjonalnej pomocy?

Problemy z poziomem skrzydła

Okna plastikowe wykonywane są z tworzyw, które nie zmieniają swojej objętości pod wpływem czynników atmosferycznych. W przypadku okien drewnianych czasem zdarza się, że w deszczowe dni skrzydło ociera o ramę okna i pojawiają się problemy z zamknięciem. Jeśli jednak kłopoty z ocieraniem o siebie obu elementów przytrafiają Ci się przy oknach plastikowych, nic nie da czekanie na słoneczne dni. Przyczyną najczęściej jest utrata prostopadłości pomiędzy skrzydłem a ramą okienną. 

Co zrobić, kiedy okno plastikowe nie chce się zamknąć? Czasem wystarczy regulacja ustawienia okna za pomocą śrub zamontowanych w obrębie zawiasów i krawędzi. Przy odpowiedniej kombinacji można zmienić kąt pochylenia ramy lub poziom jej ułożenia. Jeśli jednak nie miałeś wcześniej do czynienia z tego typu pracą, nie podejmuj się jej samodzielnie. W żadnym internetowym filmie nie znajdziesz raczej dokładnych instrukcji dostosowanych do konstrukcji czy parametrów Twojego okna, a w razie całkowitego rozregulowania możesz mieć problem z jego zamknięciem. Dlatego lepiej zawczasu wezwać specjalistów, zanim sytuacja ulegnie pogorszeniu. 

Zanieczyszczone elementy ruchome

Kłopot z zamykaniem okna może mieć również inną przyczynę. Problemem nie musi być niewłaściwy poziom w obrębie ramy, a praca samych zawiasów. Jeśli czujesz, że podczas zamykania okna coś utrudnia ruch już na początkowym etapie, przyczyną może być zabrudzenie zawiasów. Sytuacja ta może wynikać na przykład z przeprowadzonego wcześniej remontu lub nietypowego czyszczenia powierzchni w obrębie okna. Wówczas do elementów ruchomych mogą dostawać się drobinki piasku lub inne zanieczyszczenia, które blokują swobodną pracę. 

Jeśli okno lub drzwi balkonowe nie chcą się zamknąć, spróbuj wyczyścić zawiasy. Często wystarczy odpowiednia końcówka do odkurzacza, która pozwoli na dotarcie do zawiasów. Przy bardziej uciążliwych zabrudzeniach będzie potrzebna sucha szmatka lub miękka gąbka. Po zakończonym procesie nie zapomnij nasmarować zawiasów odpowiednim preparatem. Pod żadnym pozorem nie stosuj do czyszczenia środków chemicznych i detergentów. Zawarte w nich składniki mogą uszkodzić powłokę nierdzewną zawiasów i wówczas pojawi się dodatkowy kłopot, do którego będziesz musiał wezwać specjalistów.

Uszkodzenie mechaniczne

Tworzywa sztuczne wykorzystywane do produkcji ram i skrzydeł okiennych są bardzo trwałe. Nie oznacza to jednak, że nie da się ich uszkodzić. Szczególnie w przypadku prac remontowych czy przemeblowania może dojść do uszkodzenia. Głównie cierpią na tym drzwi wejściowe na balkon, jednak może zniszczyć się również rama okienna. Wystarczy niewielki zadzior lub uszczerbek na powierzchni, a w efekcie tego okno nie chce się zamknąć. Czy w takim razie konieczna będzie wymiana okna na nowe?

Nie zawsze. Może wystarczy szlifowanie lub inny sposób naprawy uszkodzonego elementu. Jednak nie rób tego samodzielnie, tylko skontaktuj się ze specjalistami z dziedziny naprawy okien. We wszystkich wcześniej wymienionych przypadkach, kiedy okno plastikowe nie chce się zamknąć, również warto skorzystać z takiej pomocy. Nie tylko masz gwarancję profesjonalnego wykonania naprawy, ale także uzyskasz podpowiedzi, w jaki sposób konserwować drzwi i okna. W końcu, lepiej zapobiegać, niż naprawiać.