Okno lub drzwi balkonowe zablokowały się i nie można ich otworzyć? Naciskasz klamkę, ale ta ani drgnie? A może przeciwnie – klamka kręci się w górę i w dół, a Ty nie możesz otworzyć okna? Niestety, przedstawione problemy zdarzają się często nie tylko w starych, ale również nowoczesnych modelach. Jak otworzyć zablokowane okno plastikowe lub drewniane? Podpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Przyczyn blokady okien może być wiele, począwszy od m.in. wad konstrukcyjnych i awarii mechanizmu, przez naturalne opadanie nowych okiennic w pierwszym roku użytkowania, aż po zbyt silne szarpnięcie za klamkę. Miej przy tym na uwadze, że to właśnie uchwyty, zawiasy i inne mniejsze elementy okienne to części szczególnie narażone na uszkodzenia.
Co zrobić w przypadku, gdy podczas otwierania okna z pozycji uchylnej do całkowitej doszło do zablokowania klamki? Efektem tego zdarzenia jest brak możliwości poruszania klamką i konieczność pozostawienia uchylonego okna. Zablokowane drzwi balkonowe albo okno to bardzo niekomfortowa sytuacja, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Na szczęście istnieją sposoby na naprawę usterki. Możesz to zrobić samodzielnie, ale zaleca się skorzystanie z pomocy fachowca. Osoby bez doświadczenia mogą bowiem niestety pogorszyć sytuację i dodatkowo uszkodzić mechanizm otwierający.
Jeśli jednak zdecydowałeś się na samodzielną naprawę, najlepiej wezwij do pomocy drugą osobę. Podczas gdy Ty przy otwartej kwaterze dociskasz ją ręką przy górnym zawiasie, Twój pomocnik jedną ręką przyciska blokadę obrotu klamki. To element w listwie okuciowej kwatery znajdujący się na wysokości klamki, który odchyla się na bok podczas otwierania kwatery. Należy go przycisnąć i przytrzymać w pozycji pionowej, a w tej samej chwili delikatnie docisnąć kwaterę do ramy i nacisnąć klamkę. Prawidłowe zastosowanie tej metody sprawi, że kwatera zamknie się i będzie można ją znów uchylać oraz otwierać.
Niekiedy zdarza się, że zepsuta klamka w oknie plastikowym zaczyna się kręcić wokół własnej osi lub obraca o ponad 180 stopni. W rezultacie nie można zamknąć okna bądź drzwi balkonowych. Przyczyną tego problemu jest zazwyczaj uszkodzenie zasuwnicy (przekładni), która uniemożliwia sterowanie okuciem. Taką usterkę nierzadko poprzedza wyczuwalnie ciężka praca klamki spowodowana niewłaściwą regulacją okuć albo brakiem konserwacji. Rozwiązaniem problemu jest wymiana zasuwnicy przez specjalistę.
Inną przyczyną kręcenia się klamki jest źle dobrany trzpień. W takim przypadku najczęściej konieczna jest wymiana całego uchwytu. Usługę tę warto zlecić fachowcowi, który nie tylko prawidłowo zamontuje nową część, ale przede wszystkim właściwie dobierze ten element do konstrukcji. Ważną kwestią przy wyborze klamki jest bowiem długość trzpienia, który musi wchodzić na całą głębokość przekładni.
Jeśli mierzysz się z problemem zablokowanego okna, kręcącej się klamki lub innych awarii drzwi balkonowych, skorzystaj z usług wyspecjalizowanych w tym zakresie fachowców. Pamiętaj również, że każde okno wymaga odpowiedniej konserwacji. Prawidłowe serwisowanie pomoże Ci zapobiec rozmaitym problemom okiennym w przyszłości.